JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO MYCIA ZĘBÓW

Jak dziecko powinno szczotkować zęby, jak je do tego zachęcić?

Aby prawidłowo i dokładnie umyć zęby, dziecko powinno wykonać następujące czynności, w podanej kolejności:

• wypłukać usta,
  • szczotkować zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich – ruchy poziome lub okrężne,
  • szczotkować wewnętrzną powierzchnię zębów (przy szeroko otwartych ustach) – ruchy pionowe od dziąsła,
  • szczotkować powierzchnie żujące – ruchy okrężne,
  • czyścić język – ruchy wymiatania.

Szczotkowanie powinno trwać 2–3 minuty. Najlepiej, gdy wykonywane jest po każdym posiłku, ale najważniejsze jest mycie zębów przed snem (w nocy wydzielanie śliny, która neutralizuje bakterie, jest mniejsze).

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

• Wytłumacz dziecku, dlaczego powinno myć zęby. Opowiedz o tym, jak ważne jest ich zdrowie. Dawaj dobry przykład, niech dziecko widzi jak myjesz zęby. Możecie robić to razem po każdym posiłku.
  • Udowodnij, że także bohaterowie bajek myją zęby. Kup drugą szczoteczkę dla ulubionego misia lub lalki – niech one również dbają o swoje ząbki.
  • Naucz je piosenki o myciu zębów (np. "Pastusiowa piosenka" lub „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”)
  • Zadbaj, aby szczotkowanie było dla dziecka czymś przyjemnym, np. kup mu kolorową szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajek (niech dziecko pomoże ci w jej wyborze), kolorową i dobrą w smaku pastę do zębów, podczas mycia puszczaj ulubioną piosenkę.
  • Niech twoje dziecko szczotkuje zęby przed lustrem, niech widzi siebie podczas tej czynności.
  • Dbaj o to, aby dziecko myło zęby regularnie. Spowoduje to, że po pewnym czasie szczotkowanie zębów stanie się nawykiem.

Źródło: http://www.portaldentystyczny.pl/dziecko/higiena/art4.html